Cała prawda o rękawicach nitrylowych

W codziennym życiu oraz przy wykonywaniu niektórych zawodów możemy mieć do czynienia z substancjami szkodliwymi, zwłaszcza drażniącymi skórę oraz z zagrożeniem epidemiologicznym, wynikającym z bezpośredniego kontaktu z czynnikami chorobotwórczymi. Biorąc pod uwagę, że znaczna część szkodliwych substancji czy niebezpiecznych czynników może się dostawać do organizmu przez skórę, ważne jest odpowiednie zabezpieczenie skóry przed ryzykiem kontaktu z tymi czynnikami.

Zastosowanie rękawic nitrylowych

rękawice nitrylowe czarnePodstawowym narzędziem do ograniczenia ryzyka kontaktu z zagrożeniem są rękawice nitrylowe czarne, które w skuteczny sposób tworzą barierę ochronną dla czynników chorobotwórczych lub substancji drażniących. Są alternatywą dla rękawic, wykonanych z lateksu, który może powodować reakcje uczuleniowe. Rękawice nitrylowe są nieodłącznym atrybutem personelu medycznego, podczas bezpośredniego kontaktu z pacjentem. Podobnie w gabinetach kosmetycznych, salonach tatuażu, zakładach produkcyjnych i przetwórstwa żywności czy nawet podczas codziennych czynności domowych rękawice takie znajdują szerokie zastosowanie. Rękawice przeznaczone do użytku profesjonalnego (diagnostyczne lub chirurgiczne), ze względu na optymalną grubość ścianki, są odpowiednio trwałe ale też zapewniają maksymalny komfort użytkowania i wrażliwość dotykową przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniej ochrony przed zakażeniem. Rękawice nie zawierają pudru. Są dostępne w kilku rozmiarach, aby jak najlepiej dopasować się do dłoni, co jest warunkiem ich funkcjonalności. Często mają chropowate końcówki, aby zapewnić pewny chwyt w każdych okolicznościach np. podczas zabiegu chirurgicznego w wilgotnym środowisku.

Każda gospodyni domowa ma zapas rękawic tego typu, aby uniknąć podrażnień podczas kontaktu z silnymi środkami czystości czy nie zabrudzić rąk podczas obróbki żywności takiej jak np. buraki czy grzyby. Rękawice nitrylowe mają charakter jednorazowy, dlatego z łatwością można się ich pozbyć po zakończeniu pracy i odpowiednio je zutylizować. Rękawice są uniwersalne i pasują na obie dłonie.