Zastosowanie i skuteczność psychoterapii

W ostatnich latach sporo się mówi o psychoterapii jako skutecznej metodzie leczenia zaburzeń i dysfunkcji psychicznych i nie tylko. Ta forma pomocy dorównuje farmakoterapii, a w wielu przypadkach okazuje się bardziej skuteczna i adekwatna. Warto wspomnieć również, że istnieją różne nurty psychoterapeutyczne.

Dzięki psychoterapii można pozbyć się problemów zdrowotnych

psychoterapiaTerapia za pomocą różnego rodzaju technik i strategii psychologicznych zyskuje coraz większe znaczenie. Jest powszechnie zalecana osobom, które zmagają się z różnego rodzaju problemami psychicznymi, przeżywają kryzysy, problemy osobiste, borykają się z trudnymi emocjami. Psychoterapia jest obecnie powszechnie uznawaną metodą leczenia zaburzeń psychicznych takich jak depresja, nerwica, stany lękowe, zaburzenia osobowości, stres pourazowy, uzależnienia i tak dalej. W wielu przypadkach często stosuje się psychoterapię i farmakoterapię, co daje znacznie lepszy skutek, niż stosowanie tych metod osobno. Istnieją różne nurty psychoterapeutyczne. Najbardziej popularne z nich to terapia poznawczo-behawioralna, psychoanaliza, terapia psychodynamiczna, terapia systemowa czy też podejście Gestalt. Od nas zależy, jaką formę pomocy wybierzemy i do jakiego psychoterapeuty się udamy. Psychoterapeuta powinien posiadać stosowny certyfikat uprawniający do prowadzenia psychoterapii. Zazwyczaj psychoterapeutami zostają psychologowie i lekarze specjalizujący się w psychiatrii.

Obecne badania jednoznacznie pokazują, że leczenie zaburzeń i problemów psychicznych za pomocą technik psychologicznych prowadzi do widocznych i trwałych zmian w mózgu, podobnie jak w przypadku podawania leków psychotropowych. Warto również podkreślić, że tego typu terapia jest nie tylko adresowana do osób zaburzonych psychicznie.